bodyia > bodyia > Makroblesk

Autor: bodyia <mail(at)bodyia.cz>, Téma: bodyia, Vydáno dne: 18. 08. 2005

anotace: Při hledání rad, zkušeností a zajímavého příslušenství pro Nikon 4500 na internetu, jsem narazil na recenzi firemního makroblesku Nikon SL-1, který používá jako světelný zdroj bílé supersvítivé LED. Rozhodl jsem se amatérsky něco podobného realizovat.

Při hledání rad, zkušeností a zajímavého příslušenství pro Nikon 4500 na internetu, jsem narazil na recenzi firemního makroblesku Nikon SL-1, který používá jako světelný zdroj bílé supersvítivé LED. Myšlenka mě moc zaujala, ale než spěchat do obchodu a tam si ho hned asi za 4tisíce koupit, jsem se rozhodl pro amatérskou kontrukci. Hlavně proto, že vytváření něčeho mě vždycky hrozně bavilo, ale skoro jsem na ten příjemný pocit při stavbě různých zařízení zapomněl a taky proto, že jsem měl trochu volného času:-)

Pracovní postup:

Začátek práce, v domácích potřebách jsem nakoupil množství plastových kalíšků, základem pro tělo se závitem 37 se stal podstavec pro snídaňový set na vajíčka, zbytek zpuchřelé sluneční clony pro videokameru (proto závit 37:-) a umělohmotná sklenička. A to už je konečný výběr komponent, k opracování dílů byla použita amatérská frézka Proxon Micromon, kterou se i povedlo vyřezat poměrně atypický formát pro plošný spoj.
Schéma zapojení. Vzal jsem si ponaučení ze skvělé recenze blesku Nikon SL-1, počet diod zvýšil na 12 z původních osmi a umožnil jejich zapínání po skupinách  To je deska plošného spoje. Jednostranná, vyrobená frézkou metodou dělících čar. Přesný popis uvádět nebudu. záleží na tom, jakou mechanickou konstrukci se podaří vyrobit. Pochopitelně nejlepší a nejhezčí by bylo tělo z hliníku nebo duralu, ovšem výroba by přesáhla amatérské možnosti.
Osazená deska, LED 3mm diody supersvítívé bílé, podle katalogového listu 5000mcd, vhledem k předpokládanému napájecímu napětí max. 9V, napětí (3V) a odběru diod (20mA) jsou rezistory 270 Ohm, přepínače pro zapínání jednotlivých řad diod miniaturní, zde typ T215. Spojovací drátky z LAN kabelu. A první test... svítí!:-) Ještě vyzkoušet přepínače, prach způsoboval, že občas nesepnuly, po profouknutí a procvakání je všechno v pořádku.
Teď to celé smontovat dohromady. Toto je první díl, přes něj diody budou svítit, zbytek sluneční clony s 37mm závitem je přilepen vteřinovým lepidlem na plastový kónus, který je uchycen tak, aby se mohl otáčet (je to trochu vidět na  obrázku dole, kónus je nahřán teplem (pájkou, horkovzdušná pistole se moc neosvědčila) a jeho nejuzší část je rozšířena a ohnuta zpět, vznikne nerozebíratelný kloub)  Venkovní část, guma nahoře je ze zmíněné sluneční clony:-), v místě přepínačů jsou vyřezány otvory, deska s plošnými by měla přesně zapadnout do tohoto dílu.
A to už je celé dohromady, nejvíce komplikací nakonec způsobilo uchycení desky plošných spojů do konstrukce, řešení nakonec bylo, že jsem desku v místech, kde nebyly součástky, provrtal, to samé v opláštění a dohromady spojil čalounickými nastřelovacími svorkami (jako svorky v kancelářském svorkovači, ale mnohem pevnější) za pomocí fixace vteřinovým lepidlem. Nakonec jsem desku přitavil k opláštění tavným lepidlem, které bude působit i jako ochrana proti vlhkosti a prachu. Deska s plošnými spoji je ze strany spojů schovaná pod dalším kouskem plastové krabičky, přilepená vteřinovým lepidlem a přivařená pájkou k opláštění. Tady už i vidět i redukce 28>37, aby celá hračka šla použít na Nikonu 4500. Ještě jsem nepopsal spojení opláštění a průzoru pro diody > kraje vteřinovým lepidlem a pro větší zabezpečení to samé jako u desky plošných spojů, tj. nastřelovaní čalounické svorky, jejich vyhnutou stranu kryje guma nad přepínači. Pod přepínači jsou vidět nalepené svorky ke spojení opláštění s deskou.
Napájení drát je ukončen konektorem mono jack 3.5 (do těla se bohužel nevešel samičí konektor), blesk se samozřejmě dá napájet ze síťového adaptéru (nejlépe s regulací, vyrábí např. Hama), ale zcela jistě se dá předpokládat i použití bez dostupnosti sítě. Proto jsem ještě postavil bateriový zdroj, který zárověň funguje i jako nouzový externí zdroj pro foťák. Je možné neosazovat rezistory před diodami v blesku a ten napájet ze dvou AA článků (3V). Potom ale nefunguje regulace a zdroj nejde použít i pro Nikon. Bylo by to ovšem mnohem menší. Takhle to vypadá zevnitř, je to jednoduché. Makroblesk má při napájení 9V odběr 220mA, teoreticky by baterie měly být schopny ho napájet kolem dvaceti hodin. Př přepnutí na nižší napětím klesá i proudová náročnost, při 4.5V je 60mA, ale to už diody moc nesvítí:-) 9V výstup je určen především pro napájení fotoaparátu, kapacita alkalických AA článků je min 4x větší než Lion akumulátoru, foťák by teoreticky měl běžet 400minut, ale nezkoušel jsem.
Celé je to vestaveno v krabičce KP1 z GESu, přepínač je šestipolohový, přepíná se jím počet bateriových článků a tím i výstupní napětí a přiřazuje externí zdroj. Konektory jsou čtyři, jeden je pro napájecí napětí z adaptéru, druhý neustále poskytuje 9V z baterií a třetí se čtvrtým jsou spřaženy a je na nich výstup z přepínače. Přepínač by bylo lepší dát z uzší strany, napáječ by šel mnohem snadněji strčit do kapsy. Ale to jsem si uvědomil až potom:-) A to už je blesk přišroubován k Nikonu, mohou začít první zkoušky.

Fotogalerie makrosnímků aneb co to vlastně dělá. Nejedná se o výřezy, ale o zmenšené celé snímky.

Howlit, nasvícený bleskem. Jelikož není moc odrazivý, vypadá dobře, v lesklých kamenech se příliš diody odráží. Delail bankovky, všechny LED zapnuty. Pro podobné snímky je blesk nezbytný.
Mince, všechny LED zapnuty. Foceno na dřevěném nábytku, proto jsou vidět odrazy od některých diod. Teď svítí jenom dolních 5 diod
A teď jenom horních sedm. Mince jsou nejhezčí v co největším zoomu.
Sušené květy, detail. S černým pozadím. Hračky na černém pozadí, všechny LED zapnuty.
Lupa, odrazy blesku vypadají zajímavě. A detail koberce. Makroblesk obhajuje svoji existenci, bez něj to prostě v takovém detailu vyfotit nelze.

Závěr: Prima hračka, ne? Sice nevypadá tak hezky jako originál Nikon SL1, ale funkčně se mu minimálně vyrovná, má větší světelný výkon, který jde navíc regulovat a diody se dají zapínat po skupinách. Cenu součástek nejvíce ovlivní bílé LED diody, které stojí asi 60Kč/kus, přesto kompletní kontrukce, včetně bateriového napáječe, přišla na necelých 1000Kč a několik hodin příjemné relaxační práce.

Těším se na další fotky, které s tím pořídím, makrosnímky, přisvícené fotky v protisvětlu, lékařské a vědecké projekty. Takže Nikonu patří můj dík za sqělý nápad, který se dá navíc zrealizovat i doma "na koleně".