bodyia > syntetizéry > Roland JX3P

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 18. 08. 1998

anotace: JX 3P je jeden z prvních syntetizérů s možností komunikace přes MIDI, dobově je bratr Jupiteru 6, který spolu s Prophetem 600 byl vůbec první komerční nástroj s MIDI rozhraním. Připojitelný programmer umožňuje ovládání zvuku real-time.

JX 3P je jeden z prvních syntetizérů s možností komunikace přes MIDI, dobově je bratr Jupiteru 6, který spolu s Prophetem 600 byl vůbec první komerční nástroj s MIDI rozhanním. Komunikační starověk je samozřejmě znát, většina dnes běžných funkcní není dosupných, ale člověk rád ocení i note on/off, které dovolí bezproblémové začlenění nástoroje do zvukového parku. 

JX 3P nabízí podobné parametry zvuku jako mladší a větší JX 8P, k dispozici jsou dva oscilátory, které je možné svázat křížovou nebo kruhovou modulací, průběhy pila a 2x čtverec, u druhého oscilátoru také šum. Výsledek jde do filtru, který naproti osmičce dovoluje i sebezeronanci a plynulé nastavení HPF. Modulační zdroje jsou LFO se třemi průběhy a jedna ADSR obálka, cíle oscilátory, filtr nebo VCA, všechno pozitivně nebo negativně. Na výstupu z nástroje (kupodivu až za fyzickým regulátorem celkové hlasitosti) je chorus.
Nástroj nemá žádný display, ale programování je snadné a intuitivní, přesto použití hardwarového programmeru PG-200 je velmi příjemné a žádoucí. Ovládá všechny programovatelné parametry. Nevýhodou je, že nelze současně používat jak PG-200, tak MIDI, přepínač mezi nimi je na zadní straně. Rovněž když se nástroj spustí v režimu MIDI, PG-200 se po přepnutí nechytí, musí se restartovat.

JX 3P implicitně MIDI přijímá v provozu OMNI ON, přijímání na všech kanálech se vypne buď šílenými procedurami typu "při zapnutí propojit MIDI IN a OUT " nebo velmi jednoduchým posláním kontroleru 127 s libovolnou hodnotou do nástroje (u mladších verzí OS). Co ale nelze ovlivnit je přijímaný kanál, po vypnutí OMNI bude 1.

V JXu jsou dvě presetové banky po 16-ti zvucích a dvě programovatelné o stejném množství pozic. Je zde ovšem jestě jedna tajná programovatelná - zapne se stiskem tlačítka Tape Memory, pak stiskem a držením tlačítka 5 nebo 6 a zároveň stiskem Tape Memory. Nyní je spuštěna další banka C. Přepnutí do normálního režimu - dvakrát Tape Memory. Banky se dají ukládat na pásek, 19" modul MKS30, využívající vnitřek JX3P, má i slot pro paměťovou kartu a existuje k němu upgrade systému, který umí vysílání i přijímání sysex.

A ke zvuku. Ostrý, tlustý, hezky barevný, to je ono. Konkrétní, dá se použít bez obav na sólo i background. Šum je minimální (až na chorus, samozřejmě), při porovnání JX 3P a JX 8P je sice znát absence dynamického řízení VCA nebo VCF, ale přesto je výsledkem mnohem průzračnější zvuk. Opravdu hraje výborně, třeba takové Juno106 nebo Alphy nemají vůbec šanci (ale zase mají jiné své přednosti, 106ka ve velmi dobré midi implementaci a jakési krémovitosti zvuku, Alpha v neutrálnosti, modernějšímu zvuku a vůbec jiným barvám). Můj kousek je navíc velmi zachovalý, esteticky JX3P povznáší a inspiruje:-)

Ve studiu 1999-2005, od 9/2022