bodyia > syntetizéry > Tiracon 6V

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 10. 12. 2003

anotace: Tiracon je podivná věcička. Zvláštní a paradoxní jako doba a místo kde vznikal. V roce 1987 začala východoněmecká továrna VEB Automatisierungsanlagen Cottbuss produkovat tento nástroj jako jediný výrobek svého druhu pro země spojené v Radě vzájemné hospodářské pomoci - pro zaostalý východní blok a hlavně pro Sovětský svaz.

syntetizéry
Preview

Tiracon je podivná věcička. Zvláštní a paradoxní jako doba a místo kde vznikal. V roce 1987 začala východoněmecká továrna VEB Automatisierungsanlagen Cottbuss produkovat tento nástroj jako jediný výrobek svého druhu pro země spojené v Radě vzájemné hospodářské pomoci - pro zaostalý východní blok a hlavně pro Sovětský svaz. Tedy v tobě, kdy Yamaha uváděla druhou generaci FM syntetizérů (DX7II..), kdy hlavní slávu sklízeny digitální syntetizéry na bázi ROM vzorků jako třeba Ensoniq ESQ, Roland D50 nebo hvězda Korg M1 a ceny někdejších analogových gigantů padaly na svá historická minima.

Popis

zadní pohledTiracon 6V je subraktivní šestihlasý jednooscilátorový AD syntetizér s masivní konstrukcí (plech a dřevěné bočnice) a poměrně intuitivním a rychlým způsobem ovládání. Digitální část má 32 RAM pozic na zvuky (lze nahrát na pásku a zase obnovit), obsahuje i jednoduchý sekvencer a umožňuje MIDI řízení (nota on/off). Čtyřoktávová klaviatura je slušně hratelná, postrádá však dynamiku, místo modulačních koleček je použit joystick alá Korg.

blokové schéma nástrojeOscilátor je ryze analogový VCO (s tlačítkem Autotune na hlavním panelu), umí pilu a čtverec, čtverec může mít volitelnou střídu signálu, fixně nebo přes vlastní LFO (PWM). Na čtverci jsou i děličky, lze zapnost současně zvuk o oktávu nebo dvě nižší (pouze on/off). VCO má vlastní LFO a k výstupu z oscilátoru lze přimíchat bílý šum. Pokračujeme k přebuditelnému filtru VCF rozděleným na dolní propust s 24dB/oktávu s rezonancí, možností samooscilace, ADSR obálkou s nastavitelnými úrovněmi a dalším LFO a horní propust 12dB/okt. regulovatelnou ve třech krocích s rezonancí. VCA má opět obálku ADSR s nastavitelnými úrovněmi a výsledný signál jde na audio out z nástroje.

Zvuk & MIDI

Tiracon prakticky nešumí (pouze při detailním poslechu jsou slyšet systémové zvuky), zvuk je hodně středový, velmi hladký a barevný s nijak ohromující dynamikou, stěžejní parketou jsou zjevně pady, výborné organové zvuky, retro leady a hvízdavé efektové zvuky. Nejdou mu hutné basy a zvuky, kde je potřeba stejné zastoupení všech pásem. Výsledek je velmi specifický, ale nijak snadno se neomrzí. LFO jedou nonstop a dokáží oživit statický zvuk, škoda jen 16ti kroků rychlosti.

K dokonalosti chybí lepší MIDI řízení (parametry, sysex, paměť na nastavený MIDI kanál...), možnost hrát i mimo pevně nastavené čtyři oktávy, dynamika, víc pamětí na zvuky, víc oscilátorů a jejich sychronizace a modulace... což bylo možná plánované na další pětiletku, ke které však s pádem berlínské zdi už nedošlo.

Finále

Tiracon je velmi specificky znějícím nástrojem se zajímavým zvukem, který navíc vzhledem k minimálnímu rozšíření není slyšet z každé druhé současné retro nahrávky. Díky existenci základních MIDI funkcí není problém Tiracon ovládat ze sequenceru nebo jiných nástrojů. Cenově se v současné době pohybuje kolem 300 Euro, v Čechách se o něj zavadí málokdy.

Ukázka

Jak Tiracon hraje, je možné slyšet v této ukázce: tiracon.mp3

Help

blokové schéma nástrojeStarší Tiracony, resp. starší syntetizéry obecně často trápí záložní baterie, po jejímž vybití dojde k vymazání pamětí se zvuky. Tiracon používá na zálohu dva knoflíkové NC akumulátory, které jsou umístěny na spodu desky plošných spojů pod klaviaturou. Je dobré nástroj občas na delší čas zapnout, aby se nabily, výměna vadných článků je jednoduchá, seženete-li původní rozměr.
Tady je záznam výpisu paměti (memory dump) Tiraconu, blok PROG. Pro nahrání do nástroje je nutné přepnout se do editu (tlačítko Program/Parameter), navolit parametr 88, hodnotu 1 a zmáčknout tlačítko 5 (LOAD). Piny DIN konektoru se překládají následovně: 1 - výstup (out), 2 - země (gnd), 3 - vstup (in)

Ve studiu 2003-2006, 3/2007-04/2009