bodyia > syntetizéry > Vermona DRM

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 28. 02. 1991

anotace: Vermona DRM je automatický rytmer, ovládaný digitálně s analogou generací zvuku. Obsahuje 12 pevně definovaných bicích zvuků, které lze ovládat via MIDI nebo pomocí interního krokového sekvenceru s 32 pozicemi a deseti patterny. Nabídku doplňuje několik "tradičních" rytmů v ROM.

DRM
Digital Rhytm Machine

Vermona DRM (1987), nevlastní sestřička Tiraconu a další z výdobytků reálného socialismu. Když jsem si ji těsně po revoluci koupil v Hudebních nástrojích, určitě mě nenapadlo, že spolu prožijeme takovou dobu. DRM byl vlastně můj úplně první syntetizér, ještě před K4. No syntetizér... Z části ano, z části ne. Vermona DRM je digitální rytmer, který podobně jako věhlasný TR808 spouští zvuky z analogových obvodů. Obsahuje 16 předdefinovaných patternů a 10 uživatelsky nastavitelných. Programování se provádí krokovým sekvencerem s 32 kroky opět 808 stylem. Patterny se dají spolu řetězit a vytvářet tak komplexnější díla.

DRM
Analogové zvuky

Zvuků máme k dispozici 12: Bass Drum, Low Tom, Middle Tom, High Tom, Cowbell, Claves, Cymbal, Closed Hi-hat, Open Hi-hat, Clap, Snare1, Snare2. Navíc sekvencer může spínat akcent, délku konkrétního kroku a externí výstup, kterým lze ovládat cokoliv jiného (třeba rozsvícení barevné hudby, aby to bylo stylové:-). Bohužel zvuky jsou pevně definované a kromě hlasitosti se nedá změnit nic. Což je určitě škoda, možnosti by se výrazně zvětšily. Nástoj byl zjevně koncipován pro výkonné muzikanty, nikoliv hračičky dnešní doby, neřkuli někdejší kapitalistické syntetizérové mágy. Na analogové desce je ale spousta trimerů, nečeho zde dosáhnout i tak;-).

DRM uvnitř
Finále

Jak bych mohl pomlouvat věrnou společnici! Přednastavené rytmy jsou docela legrační, ale třeba Samba nebo Disco mě berou pořád, programování není nijak složité, ovšem vytvořené struktury není možné nijak zálohovat. Přitom MIDI k dispozici je (!), přijímá note on/off, vysílá veškeré hrané rytmy, ale tím končí. Zvuky jsou docela hezké, zejména BD, všechny Tomy, oba Snary nebo Cowbell. Naopak hajtky zní kovově, výrazně až nepříjemně, Clav je nepoužitelný. Součtový výstup je zahalen v neustávajícím šumovém oparu, ale to ještě není nic proti sluchátkovému. DRM má ovšem i speciální konektor, na kterém jsou všechny výstupy zvlášť plus triggery na externí spouštění.
Konstrukce je festová, Vermona je postavená jako tank a i vnitřní uspořádání je pečlivé, přesto součástky stárnou a někdy se chovají nepředvídatelně - občas má tendenci se zaseknout a pomůže pouze restart. Na repair jako v případě Omni2 se však zatím nechystám.

Edit 7/2018 - Jsme po generálce, poslední dobou se DRM zasekávalo pár vteřin od spuštění. Vyměnil jsem všechny elyty, pak většinu CMOSů a logických obvodů původní DDR výroby za aktuální produkci a nakonec procesor a čítače k němu (původně byl osazen Z80 první generace, tj 2,5MHz, dal jsem tam B revizi, který umí 6MHz, ale takt jsem nechal původní). DRM se znovu probrala, doufám, že jí to vydrží dlouho. Hraje stejně skvěle jako před 27mi lety, kdy jsem ji koupil. Pěkné:)

Vermona DRM ukázka

Tady je asi tříminutová ukázka zvuků a presetových rytmů (DDX3216 > ADAT > RME9632 > SoundForge; MP3/192kbps).


Další fotky

DRM

DRM procesorová deska
Procesorová deska

DRM analogová deska
Analogová deska

DRM zadní konektory
Zadní konektory

DRM detail
Detail panelu

2018
Ve studiu v roce 2018

Po generálce procesorové desky
Po generálce procesorové desky


Ve studiu od 1991