bodyia > syntetizéry > Roland Juno 106

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 01. 02. 1994

anotace: Ne náhodou je Juno 106 používáno velkým množstvím soudobých elektronických muzikantů, raverů, housařů atd. Hraje velmi dobře, razantně i měkce, hlavně znatelně jinak než Alpha 1 nebo 2.

syntetizéry

Další AD syntetizer, předchůdce Alphy 1 a 2, se kterými má společnou strukturu syntetizéru. Stejný je i počet hlasů, šest. Je jako jeden z prvních nástrojů vybaven MIDI, nepřijímá ovšem rychlostní ani tlakovou citlivost. Mírné odlišná je EG, LFO je nezávislé, chorus se dá použít ve třech stupních (off, 1, 2). Nástroj lze přepnout do monofoního režimu, kdy je nástroj monofonní - pro zvuk je použito všech šest hlasů. Díky fázovým posunům vzniká zvuk mnohem průraznější a tvrdší.  Filtry lze přivést až do samooscilace, pomocí ladění fitru klaviaturou je tak možné hrát i zvuky bez použití oscilátorů. Tato funkce filtrů chybí např. u JX8P. Je škoda, že není implementovaná kruhová nebo křížová modulace, potom by se možnosti použití velmi rozšířily

Neobvyklé jsou ovládací potenciometry a přepínače na horním panelu, evokujicí pocit čistě analogového syntetizéru, ovšem ovládací prvky jsou MIDI kontrolery, řídící interní generátor. Data se ovšem vysílají i v SysEx do MIDI out. Flexibilita je zde dořešena naprosto skvěle - 127 pamětí a realtime ovládací prvky. Více si už snad hudebník/experimentátor nemůže přát..:-)

O zvuku: Ne náhodou je Juno 106 používáno velkým množstvím soudobých elektronických muzikantů, raverů, housařů atd. Hraje velmi dobře, razantně i měkce, hlavně znatelně jinak než Alpha 1 nebo 2.

Krásný hudební nástroj.

Ve studiu 1994-1999