bodyia > syntetizéry > Roland Juno Alpha

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 01. 04. 1994

anotace: Nenápadný AD syntetizér, t.j. ovládání digitální, generace zvuku analogová. 6 hlasů, ovládání přes MIDI. Samotný nástroj má pouze 4-oktávovou klaviaturu bez dynamiky a aftertouche, ale dynamiku i aftertouch přijímá.

Nenápadný AD syntetizér, t.j. ovládání digitální, generace zvuku analogová. 6 hlasů, ovládání přes MIDI. Samotný nástroj má pouze 4-oktávovou klaviaturu bez dynamiky a aftertouche, ale dynamiku i aftertouch přijímá. Struktura subraktivního syntetizéru, DCO > PWM > HPF > VCF > VCA. Oscilátory jsou digitální a umožňují pro zvuk použít současně tři průběhy - čtverec, pilu a sub pilu, z nichž u prvních dvou lze měnit střídu oscilátoru (PWM - staticky nebo dynamicky pomocí vlastního LFO, nezávislém na stisku klávesy). K oscilátorům je možné jako další zdroj signálu připojit šumový generátor. Následuje horní propust s nastavitelnou kladnou i zápornou hodnotou a VCF s rezonancí 24 dB/okt. Možnost řízení LFO, EG, dynamikou nebo aftertouchem. ADSR je implementovaná jen jednou, druhé LFO (na rozdíl od prvního přiřaditelné k VCF i VCA) startuje až se stiskem klávesy. Po standartně provedeném VCA následuje chorus na výstupu (ano/ne, rate).

Veškeré změny v editaci se vysílají jako SysEx, ze sekvenceru je tak možné všechny parametry zvuku ovládat realtime.

A nejdůležitější - zvuk? Hutný, čistý, při připojení lepší klaviatury velmi expresivní a dynamický. V porovnání s ryze analogovými nástroji sice trochu nevýrazný, ale dokáže vytvářet zajímavá zvuková spektra, zejména díky dynamické modulaci PWM. Umí velmi dobré basy a "zaplňující" plochy... které nejsou vyloženě slyšet, ale cítit. Zvuk je homogenní, filtr zní dobře, ale neumí seberezonanci. Lze připojit takřka nesehnatelný kontroler PG-300, nebo udělat editor pro Logic, ev. jiný sekvenční software.

Nenáročný nástroj, který dokáže překvapit a zvukově se může hodit.

A jako třešnička na dortu >> český manuál pro Juno Alpha 1 (tedy klidně i pro Juno 2, které se liší jenom pětioktávovou dynamickou klávesnicí)

Ve studiu 1994-2004