bodyia > syntetizéry > Spectral Audio Neptune

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 18. 08. 1999

anotace: Zvuk je výborný, hodící se pro každé použití, filtry ostré a přímé i se samooscilací, Neptune skoro nešumí. Příjemný je vstup pro externí signál namísto VCO2, netřeba dodávat, že tak lze získat další nové zvuky, obohatit stávající nástrojový park o velmi kvalitní analogový filtr atd. A co mi vadilo?

syntetizéry
Start:

Neptune se mi v roce 1999 dostal do rukou jen na pár okamžiků, ale chtěl bych se s vámi podělit o zážitky z práce s ním. Švýcarská firma Spectral Audio není v ČR příliš známá, možná i z důvodu neexistence oficiálního zastoupení, specializuje se na „pure analog“ nástroje, dřívější Protone doplnil současný Neptune, obohacený o několik nových funkcí. Update - od roku 2007 je Neptune součástí mého studia.

Syntéza:

Je to standardní subraktivní syntetizér, dva VCO, přičemž jako druhý může být zapojený externí vstup, s kruhovou modulací a možnost nastavení úrovně jednotlivých oscilátorů – po oscilátoru následuje 24 dB/okt filtr s přepínatelnou chrakteristikou (LP a HP) s vlastní pozitivní/negativní ADSR obálkou a po něm VCA, rovněž s ADSR. Na výstupu může být zapojen fuzzer nebo distortion. Zajímavé je využití suboscilátoru a LFO – vytváří je jediný ocilátor a funkce určí přepnutím, zmení se pouze kmitočet oscilátoru. Zdrojem pro LFO/subosc může být pila, trojúhelník, čtverec, náhodný průběh, šum a VCO2, cílem ladění oscilátorů a/nebo filtr a/nebo přímý vstup do mixu. V podstatě tak lze VCO2 modulovat sám sebou a vytvářet další zajímavá spektra barev.

MIDI:

Neptune je řešen jako čistě analogový nástroj s integrovaným MIDI-CV/Gate převodníkem, takže o nějakých pamětí na nastavení se může pouze zdát, ani kontrolery na předním fialovém hliníkovém panelu nejsou vysílány do MIDI. Lze využít pouze kontroler 1 – modulace a kontroler 2 – ladění fitru, ostatních pár funkcí (vypnutí/zapnutí velocity pro filter atd.) se volí atypicky pomocí program change. Ještě lze via MIDI clock ovládat rychlost LFO. CV-Gate je vyvedeno i na zadní panel, není problém použít Neptune jako externí převodník nebo jej ovládat pomocí starých analogových miláčků.

Závěr:

Zvuk je výborný, hodící se pro každé použití, filtry ostré a přímé i se samooscilací, Neptune skoro nešumí. Příjemný je vstup pro externí signál namísto VCO2, netřeba dodávat, že tak lze získat další nové zvuky, obohatit stávající nástrojový park o velmi kvalitní analogový filtr atd. A co mi vadilo? Že nemá síťový vypínač, že nelze všechny parametry ovládat přes MIDI a že úroveň pro LFO/subosc ač je nastavena na panelu, musí se ještě potvrdit přijmutím hodnoty kontroleru a třeba že KeyFollow pro ladění filtru je fixně nastaveno na 100%. Ale líbil se mi zvuk, je výborný, taky mechanická kontrukce, příjemné ovládací prvky a velká variabilita výroby zvuku spolu s externím vstupem. Další informace jsou na homepage Spectral audia, včetně ukázek zvuků atd.

Spectral Audio Neptune

Spectral Audio Neptune

Ve roce 1999 pouze na test, ve studiu od 2/2007 do 9/2008