bodyia > syntetizéry > Novation DrumStation

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 18. 07. 2006

anotace: Drummodul specializovaný na generování zvuků Rolandů TR808 a TR909, které přes SYNC rozhraní dokáže také ovládat.

Po DrumStationu jsem toužil od chvíle, kdy se dostal na trh (1997). V té době jsem si už užíval BassStationu, který považuji stále za velmi přínosný nástroj a bratříček by se mu určitě líbil. Mezitím se do studia zařadil MAM ADX1 a nedávno také JoMoX MBase01, bylo potřeba s tím neco udělat:-)

DrumStation je 19" modul 1HU s množstvím potenciometrů na předním panelu, jedním stereofonním a šesti individuálními výstupy a integrovaným rozhraním MIDI > SYNC k ovládání starších nástrojů Rolandu (bicí automaty TR, Juno 60 atd.). Právě na Rolandy TR je zaměřen, pomocí kombinace Analogue Sound Modellingu a samplů by měl emulovat zvuky legendárních TR 808 a TR 909. Ovšem sekvencer neobsahuje, počítá se s řízením zvenčí. V nástroji je 40 pozic pro bicí sady, z toho 25 ROM a 15 RAM. Pohyby většiny kontrolérů na panelu se posílají do MIDI via CC, většinu i nástroj přijímá. Proč většinu? Protože chybí vysílání/přijímání volume jednotlivých zvuků, což je docela škoda.

A jak to tedy je? DrumStation hraje všechny zvuky obou TR-ek, u čistých samplů je možná editace ladění, panoramy a volume (Rim shot, Hand clap, Cowbell, Lo-Mid-Hi Conga, Maracas, Claves), ASM přidává další možnosti, zejména v 15ti krocích regulovatelný distortion, úpravu obálky nebo editace náběhu zvuku (front cut). BD tak můžeme editovat pomocí tune, attack, tone, decay, front cut, distortion a panorama, Snare via tune, attack, tone, snappy, front cut, distortion a panorama, HiHat tune, decay, distortion a panorama, Ride/Crash Cymbal tune, tone, decay, panorama a Lo-Mid-Hi Tom tune, decay, front cut, distortion a panorama. Editace umožňuje vytvoření mnoha barev bicích zvuků, ale není nijak extrémní, výrazních rozdílů oproti TR předloze se nedosáhne.

Ještě před prvním zapnutím jsem DrumStation rozebral, abych se přesvědčil, zda-li je opravdu všechno digitální nebo najdu-li tam nějaké analogové generátory. A nenašel. DrumStation je ryzí přehrávač samplů, doplněný jednoduchou syntézou u vybraných zvuků (ASM). Jako VA bych jej taky nenazýval, byla to taková cestička mezi. Zvuk je ale čistý a poměrně průrazný, fajn jsou individuální výstupy, posouvající využitelnost o notný kus kupředu. Zvlášť ale při editaci je slyšet, že základem zvuku jsou vzorky, barevnost ADX nebo nezkrotnou průraznost JoMoXu tady neslyším. Ovšem dohromady se k sobě hodí překvapivě, skoro mě šokovala kompatibilita hajtek MAMu a Novationu, perfektně si předávají zvukové spektrum.

Pro hledače TR zvuků je DrumStation skvělá volba, pro experimentátora už menší, ačkoliv možnost on-line řizení všech parametrů (až na jednotlivá volume:-/) nabízí prostoru poměrně dost. Já se sice řadím spíš k experimentátorům, ale mám pocit, že ve spojení s ostatními bicími moduly mi DrumStation udělá hodně práce. A ten distortion, ten je fajn:-)

Tři měsíce poté: Pro DrumStation jsem udělal CC mapy k BRC2000, trochu jsem si s ním pohrál... a bohužel musím konstatovat, ani tento virtuál se Novationu dvakrát nepovedl. Zvuk není sám o sobě špatný, neurazí, ale stačí vedle něj postavit ADX nebo i VSTi Waldorf Attack a přestává být důvod jej používat. Nadšení se nekoná a DrumStation už má nového majitele.

Ve studiu 2006-2006