bodyia > syntetizéry > Korg EX 8000

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 05. 10. 2006

anotace: Racková verze slavného syntetizéru DW 8000. Digitální vlny, analogový filtr, ani ryba, ani rak. Pro mnoho uživatelů ale jednoduchá cesta, jak se vymanit z analogovosti začátků 80tek.

EX8000To byla doba! Rok 1985, hudebníci jsou přejedeni hladkým analogovým zvukem, přicházejí první komeční samplery, DX7 pokračuje ve frontálním útoku... a nástroje jako Korg řady DW ukazují ještě další cestu. Jednodušší i omezenější, ale přesto unikátní. Místo analogových oscilátorů použít digitálně generované vlny a zbytek nechat analogový. Uživatelé dostanou nové zvuky a přitom se nemusí učit nic složitého. O správné cestě svědčí i veliká popularita DW řady v osmdesátých letech. Dnes tato logika poněkud pokulhává, co by leckdo dal za kvalitní VCO-čka. Ale vývoj nezastavíš;-)

DW/EX 8000 má k dispozici 16 8-mi bitových zvukových vln, mezi nimi čtverec, pilu i sinusoidu. Na jeden program mohou být použity dvě + šumový generátor, signál následuje do VCF a VCA. Poslední modul je digitální delay s až půlsekundovým zpožděním a zajímavými možnostmi modulace. Pro VCF i VCA je samostatná obálka plus jedno LFO, které samozřejmě dokáže ovládat i oscilátory. Lze aktivovat monofonní režim a auto bend. Polyfonie 8 hlasů, multitimbral 1 a možnost kompletního řízení přes MIDI. U racku scházi arpegiátor, jinak je s klávesovou verzí totožný.

Ovládání opět odpovídá módě tehdejších let, hlavně minimum potenciometrů a přehršel tlačítek. Programování stylem nacvakat číslo parametru zvuku, navolit jeho hodnotu a pokračovat k dalšímu se poměrně rychle omrzí, naštěstí dálkové ovládání je jednoduché a dokonce i BCR 2000 je schopen poradit si s krátkými SysEx příkazy Korgu. Tím se dostáváme do zcela jiné dimenze práce s nástrojem a jsme kousek od vyzkoušení zvukových možností...

... které lecos nabízejí, ovšem ne tolik, kolik bychom si přáli. Není možná kruhová/křížová modulace, PWM, omezení dané ROM vzorky je značné. Situaci zachraňuje filtr a překvapivě i použitelný delay. EX 8000 se cítí dobře pri organoidních zvucích, analogově-digitálních plochách, naivních pianech nebo zvonkohrách. Pozitivní informace je, že zvuk není moc širokospektrální, nezahlcuje nahrávku a dobře se míchá. Přímo se nabízí srovnání s Ensoniqem ESQ1 nebo K3m. A myslím (tedy podle mého vkusu:-), že oba jsou svéraznější a možnostmi i zvukem Korga převyšují. Jemu však určitou osobitost také nelze upřít. Takže jako x-tý nástroj ano, ale do první pětky bych ho nezařadil;-)

Zvukové ukázky

Tudy udělal s DW8000 zajímavou předváděčku, download zde.

Ve studiu září až listopad 2006