bodyia > syntetizéry > Novation SuperBassStation

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 23. 10. 2006

anotace: Poslední z analogových Novationů, nabízející proti předchůdcům mnohá vylepšení.

SuperBassStation K rodině hw BassStationů mám velmi pozitivní vztah, klávesový používám radostně už skoro deset let. O čtyři roky vývojově mladší SuperBassStation (1997) přidává ke konceptu mnoho změn a zároveň jde o poslední skutečný analogový Novation. Všichni následníci (Nova, Supernova, V-Station...) i produkčně paralelní DrumStation jsou VA nástroje - a dle mého skromného názoru nepříliš dobře hrající.

Co BassStation je nebo není se lze dozvědět detailně v popisu klávesové verze, předpona Super ale definuje poměrně zásadní nové vlastnosti: Ke dvěma oscilátorům se přidává sub oscilátor a šumový generátor, hlavní oscilátory mohou být svázány synchronizací a zvukové spektrum umocňuje jejich kruhová modulace. Každý z těchto zdrojů má spolu s externím vstupem vlastní regulaci úrovně v mixu před filtrem. Tato změna zvyšuje využití nástroje výrazně, je možné dosáhnou kovových barev, leady získávají barvu a nespoléhají se jen na součet svou nezávislých oscilátorů, byť ring modulator nepatří mezi nejlepší kontrukce. Navíc je také druhé LFO a arpeggiator - obojí je možné synchronizovat s MIDI hodinami. Po VCA nově následuje jednotka panoramy, distortion a chorus, výstup je stereofonní. Chorus by měl vycházet z Rolandu Juno 6, ale výsledek je rozpačitý, nejlepší jeho stav je off, zkreslení je použitelné.

Zásadními změnami prošla také banka zvuků (200 pozic 150RAM/50ROM oproti 7) a řízení přes MIDI. SuperBassStation umožňuje ovládat přes CC většinu parametrů (chybí přepnutí vlny LFO a oscilátorů, range oscilátoru, synchronizace a strmost filtru), díky čemuž je práce mnohem snazší - nemusí se do menu pro utopené funkce. Rack samozřejmě tyto CC i vysílá, automatizace změn je možná i bez kontroléru.

Stejně jako Doepfer MS404 i SuperBassStation umí přes CV/Trig (Gate) ovládat analogy tímto rozhranním vybavené. A jde ještě mnohem dál, modul MIDI > CV je nezávislý, má vlastní MIDI kanál! Což je výborné a moc mi to pomohlo. Dokonce umožňuje přepnout výstup do všech CV norem (Roland/ARP/SCI, Yamaha/Korg, Moog)

Zvuk je podobný jako u BassStationu (trochu kulatý, trochu nekonkrétní, ale stejně ho mám rád), možná ztratil trochu své dravosti, ale přidané moduly umožňují využívat SuperBassStation v nových použitích, klidně mohou být vedle sebe. Po nedávné zkušenosti s DrumStationem opět radost, Super znamená mnohostrannost (a CV funguje korektně:-).

Ve studiu 10/2006 až 02/2007