bodyia > reportáže > 1. mezinárodní Ezone sraz

Autor: reportáže <(at)>, Téma: reportáže, Vydáno dne: 28. 04. 2007

anotace: 21. - 22. dubna 2007, místo konání - Bratislava, účast - 12 českých a slovenských milovníků syntetizérů a dobrého zvuku vůbec. První Ezone sraz s nástroji a jejich praktickými zkouškami.

Předposlední dubnový víkend 2007 vstoupí do dějin jako datum prvního mezinárodního srazu uživatelů diskuzního serveru Ezone - www.electrozone.cz a zároveň prvního srazu, kde kromě jednotlivých members byly účastny také jejich oblíbené stroje, aby se o jejich kvalitách podělili s ostatními.
Po dlouhém dohadování se povedlo ustavit termín a už jsme se jenom těšili na vyzkoušení nástrojů kolegů a kamarádů z fóra a nekonečné diskuze o zvuku. Co mám informace, tak v podobném rozsahu se zde taková akce ještě neuskutečnila, přitom úlitby našim krásným hračkám jsou potřeba - dle všeho jsme druh na vymření (nahradí nás VST generace:-), proč si neužít, pokud nás to baví:-)

V Hubertově velmi sympatickém a prostorném obchodu s hudebními nástroji On Board v Bratislavě se nás sešlo 12: Kayko, Bassline, Hubert, Ivan H., Pytkin, Poshook, Demsky, z Čech přicestovala pětičlenná skupinka: Tudy, Ecson Waldes, Biscuit, Peteness, Bodyia. Začali jsme ve dvě odpoledne, seanci narušila až večeře, po které následovaly jednotlivé prezentace nástrojů. A pak se zkoušelo a testovalo... až do závěru ve čtyři ráno. Po krátkém spánku v penzionu s originální pornografickou výzdobou nás Hubert provedl po Bratislavě, nebyl jsem tam pár let a mnoho se změnilo, bavilo mě to. Pak pro nástroje do obchodu a cesta domů. Potěšilo mě, jak to bylo příjemné i lidsky, občas se témata stočila úplně jinam, daleko od muziky, a stejně nenastala prázdnota, pokračovala příjemná komunikace.

Synths:

Nástroje, které byly k dispozici, které si mohl vyzkoušet každý z účastníků, abecedně:

Fotoreportáž (IMHO komentovaná)


Skoro kompletní stage, computer pracoviště bylo nahoře...


...okupované Basslinem. Biscuitův Virus TI se asi pořádně zapotil. U TIčka se mi líbily nové druhy syntéz a velmi přehledná práce s editorem na bázi VST pluginu, ke zvuku mám stále svoje výhrady, ale oproti Virusu Rack, který ke mně na pár dní omylem zabloudil, značný posun kupředu.


Zlaté Kaykovo trio - Minimoog, ProOne a Jup8. Jupitera znám od Merlina a z desek Donny Summer, zcela poznatelný měkký zvuk, vynikající plochy, některé typy basů a některé leady, zároveň docela jednoduchá architektura - ale hraje to, má hodně do sebe. Cenné dědictví začátku 80tých let. || ProOne pro mě byla premiéra, zajímavé, typický charakter SCI zvuku. Dobrý, ale vysloveně mě to nevzalo. || Zato Minimoog se postaral o největší překvapení večera. Krásny a pevný zvuk se spektrem a možnostmi, které bych od něj nečekal. Prostě vynikající, zábavné, inspirativní. Zajímalo by mě přímé porovnání s SE1X, kterou jsem tu na pár dní měl a naopak jsem z ní bezvýhradně nadšený nebyl. Třeba je to jenom rozdíl na úrovni placeba krabice s nápisem Moog a jeho jednoznačným ovládáním...:-) || Vzadu vyčuhuje moje Andromeda - Andy nehraje jako Mini nebo ProOne, k tomu jí chybí hodně jejich dravosti, na druhou stranu zvládá barvy, které oni nedovedou, zvukově je někde na pomezí analog - VA, ale rozhodně má své místo na slunci.


Další pohled na trio a za nimi už se hlásí...


Yamaha VL7, o oscilátor chudší setra VL1-ky, další z Kaykových pokladů. Nechápu, proč Yamaha s výrobou VL1/7 přestala nebo kvality těchto modelů nezúročila jinde. VL70m následník není, VL plug-in taky ne. A přitom hraje tak famózně a neotřele, vynikající nástroj. || Ivanova SH-2000 mě bavila, trochu mi připomněla oblíbenou SH-5, Roland byl někdy do půlky osmdesátých let hrozně zajímavá firma. || A Alesis Fusion, na kterém jsou položený sluchátka - nejrozporuplnější nástroj, který znám. Vcelku zajímavé FM a VA barvy, přitom docela tenký zvuk, 8mi kanálový HDR, interní disk a výstupní ADAT spolu s nelogickým ovládáním v layoutu amerických aut šedesátých let... asi chce víc času k pochopení


Neptune nad Andy je pěkná divočina, drsnej zvuk v obvodu bez vazebních kondenzátorů, snad jsem při prezentaci nikoho moc nepoděsil. || Zato modrá krabička Evolver, ten má tolik tváří kolik parametrů. Pořád k němu nemám výhrady, spolu s SH-5kou nejlepší synth přírůstek do studia vloni, z hlediska cena/výkon absolutně nejlepší.


Tudyho dvě zdánlivě stejné, ale ve skutečnosti naprosto odlišné 303 emulace hrály každá vzlášť lehce nezáživně, ale v layeru získaly tu potřebnou sílu. Ve vrstvení je cesta. Třeba VZ10m spolu s TX802 zní báječně, stejně tak Axxe a MS404 jsou velmi sehraná dvojice...


Ecsonova show s Tudyho Akaiem S5000 byla zajímavá a precizní. Samplery mě děsí pomalostí práce a konzervací organického zvuku, ale často mám layery složené z hodně nástrojů, mohlo by být zajímavé je zpracovat dohromady jako celek a stejně procesovat... Jirka mě mírně nakazil. Ještě uvidím, co s tím udělám:-)


Pytkin na dvě HD kamery natáčel předváděčky včetně plynulého přechodu do after party a diskuze o dalších (nepřítomných) uživatelích Ezone, finální produkt bude jistě velmi zajímavý:-)


Giging pokračuje.


On Board


Hubert, Tudy a Pytkin v pokročilém stádiu únavy


Poslední fotka v neděli před odjezdem - Ecson, Tudy, Hubert, Kayko, Biscuit a já. Už se těším na další sraz, nějaké body programu jsou na světě, tak hurá do toho. Bylo to skvělé a doufám, že bude zas!