bodyia > syntetizéry > SammichSID

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 16. 05. 2010

anotace: Všichni ho milovali a všichni ho chtěli. Commodore C64 byla modla a jeho zvukový čip SID jí přetrvává dones. Až na to, že dnes jde rozehrát mnohem zajímavěji...

Preview:

SammichSID je customizovaná verze Midiboxu SID V2 open source projektu Midibox.org. Sammich má na svědomí Australan Wilba, který poskytuje kompletní stavebnice, včetně dvou SIDů poslední verze 6582A. Provedení a servis je perfektní, nevýhodou je dlouhý wait list na kit, minimálně na půl roku.

Co je uvnitř:

Nevermind, hlavní je, jak to hraje a jak se to ovládá. Ovládání je i s minimálním control surface docela pohodlné, po pochopení zkratek submodulů to jde snadno. A zvuk je skvělý. V této verzi čipu není ani příliš C64kového patosu, chová se to jako dospělý nástroj. Midibix SID V2 je navržen tak, aby ovládal dva SIDy ve 'stereofonním' uspořádání. Ve skutečnosti je možné buď oba nastavovat spolu nebo zcela nezávisle. Pak je k dispozici 6 oscilátorů, 2 LPF/BPF/HPF filtry, 2 obálky, 6 LFO, arpeggiator, wavetable generátor (skokové změny parametrů, podobně jako sekvencer u Evolveru). Modulátory se spolu dají matematicky/logicky slučovat, něco jako FUN v Kurzweilu. Ev. je možné přepnout do poly módu, pak se z krabičky stává 6hlasý jednooscilátorový stroj. Pochopitelně umíme i drums, 18 zvuků, 6hlasá polyfonie. K dispozici je 512 pamětí na zvuky a 128 na prostředí (setup)

(semi)finále:

Pěkné, pěkné... Až má člověk nutkání si postavit velký model s osmi SIDy a kompletním control sufrace. Ale ne, to asi není potřeba;) Ovšem perfektní je možnost doplnit Midibox SID o desku s osmi CV výstupy, které mohou být řízeny interními modulátory nebo čímkoliv z MIDI, což by pro řízení starých bestií mohlo být velmi zajímavé...;)

SammichSID
stavebnice čerstvě vybalená z balíčku;)

SammichSID
začátek osazování

SammichSID
až na SIDy osazeno

SammichSID
vyzkoušeno, šup do akrylátové krabičky

SammichSID
SammichSID ve studiu

Ukázky
Direct DDX3216 via ADAT to SoundForge, MP3 192 kbps.
Ve studiu od 05/2010