bodyia > syntetizéry > Aelita

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 19. 07. 2018

anotace: Královna sovětské syntezátorové scény. Vedle Polivoksu a Estradin 230 asi to nejlepší z velké země. Pár fotek a zvukové ukázky. Hi-res, mp3.

Královna sovětské synth historie

Vůči sovětským syntetizérům mám značnou afinitu. Vyzkoušel jsem si ledacos, ale tyhle stroje jsou velmi svébytné, většinou fungují trochu (hodně) jinak, než by člověk očekával, je potřeba jim nechat určitou volnost. Za to se ale odmění svérázným a často zajímavým zvukem. Nejinak je tomu u Aelity, vyráběné v osmdesátých letech v továrně Murom plant RIP. Nabízí 3 odladitelné oscilátory se třemi tvary vln (viz obrázky), 24dB/oct filtr, dvě obálky, LFO, FM 1>3osc a hlavně Unison mode, kdy se ke každému oscilátoru přidají tři děličky a vytvoří naprosto monstrózní zvuk. Bez něj je tvuk lehce jalovější, sytosti oscilátorů v Polivoksu, neřkuji Estradinu 230, nedosahuje. Ale je to zábavný nástroj, velmi osobitý. Pro mě rozhodně člen TOP3 sovětské synth tvorby.

Fotky
Aelita
Aelita
Aelita
Aelita
Aelita
Aelita

Konstrukce Aelity je značně nezvyklá, inspiraci v řízení oscilátorů autoři zřejmě našli ve WASPu

Aelita

Aelita nemá žádné možnosti externího řízení a klasické CV/Gate se použít nedá. Na bázi Midiboxu jsme vymysleli MIDI interface, která simuluje stisk kláves. Bohužel program do PICu se už někde ztratil, tak zůstávají vyrobeny pouze dvě v této modifikaci. Na fotce ještě prototyp, nakonec stařilo použít jen výstupy procesoru k řízení.

Aelita
Demo Aelita:

direct recording to upgraded Behringer ADA8000 > Logic Pro 9.1 > SoundForgeOSX 1.0.