bodyia > syntetizéry > Guinguin MME

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 15. 06. 2023

anotace: Klon Minimoogu do euroracku, poctivá konstrukce, synchronizace i PWM aneb honba za "tím" zvukem pokračuje v další variantě. Plus SE Midimini a Moog Minimoog.

Honba za Minimoogem

Ve studiu se sice objevilo MidiMini v pěkné konfiguraci (většina bordů original Minimoog), hraje to opravdu dobře, pěkný, důrazný zvuk. Ale což zkusit ještě něco jiného, co si součástkově zmanaguju podle sebe...

Takže Guinguin MME hotov. Francouzský klon Minimoogu do euroracku, Julian se do projektu pustil někdy v roce 2016. Snaží se používat co nejvíc původních součástek, jen 3046 tranzistorová pole jsou smd a zásadní změnou je stabilizátor pro každý oscilátor, obálky a zbytek zvlášť. To by mělo zabezpečit lepší stabilitu, což se hodí - zejména když design vychází z Minimoogů druhé revize konstrukce (do vč. 10175).

Je tam asi 800 součástek, dají se sehnat Mouser/Tayda/GME/ebay (pár rare věcí).. a cena všeho včetně PCB je cca 600€. Kamarád Zdenda mi poskytl "tropical fish" kondíky, co se používaly v Minimoogu ve filtru, takže i trochu vintage woodoo lze docílit:)

GuinGuin MME
GuinGuin MME
GuinGuin MME
A co zvuk?

No a jak to hraje. Zkoušel jsem testík s Midimini a to dopadlo velmi dobře. MME stíhá přesvědčivě, hraje hodně Midimini-like. Možná u trojúhelníku mi přišlo, že neumí jít tak hluboko, ale to spíš hledám pihy. Filtr je super, na hrátky s rezonancí bez připomínek.
Samostaná kapitola je možnost PWM, to posouvá využití ještě dál. To samé synchronizace a externí vstupy pro ladění, VCA i filtr.

Pak jsem zkoušel Uli modelD a to je jiné story, mD umí běžné (a nerezonantní) zvuky, ale jakmile vyjde z komfotní zóny, je v háji. Mě asi zajímalo, kde na stupnici mD <> midimini MME bude a tady bych řekl 90% u midimini. Takže fajn, určitě příjemné obohacení, líbí se mi.

GuinGuin MME

Edit 2024 - tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... samozřejmě, original Minimoog se tu prostě musel objevit. A to v revizi 2, tj stejně jako GuinGuin. Nooo... a je mi to líto, ale fakt se originálu nic nevyrovná. Jde mnohem hlouběji než GuinGuin (který prostě v basech není úplně přesvědčivý, barvu má ale fakt hezkou) a i hlouběji než Midimini (které oscilátorově vychází z třetí revize Minimoogu). Dělal jsem později i test s orig Minimoogem vč. kolem 10500 (revize 3) a ten hrál prakticky stejně jako Midimini a druhá varianta Minimoogu ho přehrála dost přesvědčivě. Nechci to generalizovat, každý z vintage nástrojů hraje stejně trochu jinak, ale při akvizici "toho" zvuku, bych se soustředil právě na druhou revizi. A teď už toho (možná:) nechám :D

Midimini a Minimoog
SE Midimini
Moog Minimoog