bodyia > syntetizéry > Korg Polyphonic Ensemble PE-1000

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 31. 12. 2023

anotace: 60 oscilátorů, Traveler filtr a to všechno vyrobené v Japonsku kolem roku 1976. Aneb první polyfonní Korg vůbec a jeho nezvyklé možnosti i zapojení.

60 oscilátorů

Korg Polyphonic Ensemble, neboli PE-1000. První polyfonní Korg vůbec, rok 1976. Je to postavené hrozně pěkně, žádná oktávová dělička, jak je zvykem u string machines nebo organů, dokonce i slavná PS řada (3100, 3200 a 3300) používá děličky. Zde každá klávesa má v podstatě vlastní synth, skládájící se z VCO, obálek, VCA, řazení do filtru. Výstup z jednotlivých hlasů jde do sériově zapojeného filtru HPF a LPF (~Traveler), oba mají nastavitelnou rezonanci (na jiných Korgách Traveler takto zapojený není). Filtr nemá žádné modulátory, takže připojení pedálu je žádoucí - nativně je nabízeno řízení cutoffu LPF přes orig interface, ale jde udělat snadno i HPF (cutoff obou je navíc řízen optikou, takže žádné starosti s rušením).

Korg PE-1000
Presety, Control a zvuk

K dispozici je několik presetů (samozřejmě hodně retro, ale třeba Electric Piano je hezké), ale až tlačítko Control zapíná všechny ovládací prvky k editaci. Nezvyklost je Pitch expand parametr, to rozladí random od sebe noty, v extrému je to takové mikrotonální, lehce nastavené přídává další vintage faktor vintage nástroji:). Nebo potenciometr Octave Coupler, ten zase přidává k základnímu tónu harmonické o oktávu výše. Mást může regulátor Glide - ten reaguje pouze na pedál a přeladí nástroj o nastavený interval.

Zvuk má překvapivě bohatou škálu, samotné oscilátory jsou plné a syté, filtr má tak dostatečnou stravu pro subtraktivní úpravu. A filtr je super, to by asi každý i očekával od sedmdesátkového Korgu. Opravdu moc hezká věc, unikátní, příjemně hratelná

Korg PE-1000
Korg PE-1000
Demo PE-1000
Nedalo mi to a udělal jsem demo. Baví mě, jak moderně tenhle kousek dovede hrát. Track obsahuje RE909 bicí, GuinGuinMME arpeggio basu na céčku, všechno ostatní je Korg přes MOTU 1248 AVB, master Logic: bodyia_PE1000.mp3
Uvnitř
Korg PE-1000
Korg PE-1000
Korg PE-1000