bodyia > syntetizéry > DinSync RE-909

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 17. 12. 2022

anotace: Replika slavného Rolandu TR-909, handmade na bázi kitu od švédských DinSync. Nutnost k 808 a další nejlepší bicí automat, co by si člověk do studia mohl přát:)

808+909

Bastlení je prostě fajn. A když už byl nápad postavit 808, logicky spolu s tím bylo nutno zaměřit zrak i na 909. DinSync RE-909 je 100% replika Rolandu TR-909, slavného to tanečního bicího automatu, jednotlivé části jsou navzájem mezi RE a TR kompatibilní. K dispozici od švédského výrobce jsou desky plošných spojů plus pár rare součástek a EPROMů pro zvuky (crash, ride a hihat jsou digitální). Od různých specialistů lze nakoupit sety dalších nestandardních věcí (určitě doporučuju, ušetří to hodně času), EPROM atd. Case, další díly a případné zařazení na waitlist pro profi stavbu je k dispozici z Rakouska tady: kumptronics.com

A pak to začalo, sehnat všechny díly po světě, přečíst spoustu příspěvků v RE909 skupině na FB (opravdu potřeba), celé to postavit a otestovat, pak čekat na case (naštěstí nějaká zapomenutá byla ve skladu )... Ale paráda. Moc mě to bavilo, byla to skvělá výplň podzimních dní. A hraje to úžasně (edit 2024 - používám ji pořád a všude:), ohromná zábava. Zkoušel jsem to porovnat s klonem od Behringeru, ale to vůbec nemá cenu, ztráta času a uvědomnění si faktu, o kolik nás tyto masové nedodělky připravují.

DinSync RE-909

Udělal jsem tam jednu malou modifikaci, větší ladění BD, přelaďování HH, prodloužení attacku a něco jako distortion u BD (přebuzením VCA), hezky se to vešlo do prostoru pro expazní RAM kartu.

DinSync RE-909
Stavba

Stavba není úplně šílená, vlastně je to docela přímočaré a celkem slušně popsané. Pro začátečníka to určitě není, ale pro trpělivého lehce pokročilého stavitele... klidně. V době stavby (2022) to všechno vyšlo na cca 35t CZK + samozřejmě spousta práce.

Demo RE-909

Malá ukázka, spolu s Midimini, Schmidtem a AX60: bodyia_re909_demo.mp3

Další fotky
DinSync RE-909
DinSync RE-909
DinSync RE-909