bodyia > syntetizéry > Unique DBE/Crumar Bit01

Autor: synt <(at)>, Téma: syntetizéry, Vydáno dne: 27. 12. 2002

anotace: Bit01/DBE je 3U rackový modul syntetizéru Bit99, následníka BitOne, ze kterého důsledně vychází. Liší se zejména výrazným zdokonalením MIDI komunikace, vysílá i přijímá SysEx (tedy rack jenom přijímá, protože nemá MIDI OUT...), je možné řídit realtime všechny parametry.

syntetizéry

Unique DBE je vlastně Crumar Bit01 v černém provedení s trochu jinou grafikou. Firma Crumar vytvořila značku Unique k ovládnutí amerického synth trhu, protože značka Crumar jako taková byla až příliš spojena se string machine a organy, žádný "profík" by na syntetizér tohoto jména nehrál. Ale záležitost se nepovedla a jako Bit01 ani DBE nezaznamenaly nástroje výraznější úspěch.

Bit01/DBE je 3U rackový modul syntetizéru Bit99, následníka BitOne, ze kterého důsledně vychází. Liší se zejména výrazným zdokonalením MIDI komunikace, vysílá i přijímá SysEx (tedy rack jenom přijímá, protože nemá MIDI OUT...), je možné řídit realtime všechny parametry. Dalším zlepšením je začlenění šumového gnerátoru a rozsah rozladění druhého oscilátoru do programovatelné části nástroje (u BitOne jsou pouze potenciometry) a přidání paměti na layery a splity. Naopak ubyla možnost režimu Unisono.

Předpokládal jsem, že BitOne a Bit01/DBE budou hrát identicky, ovšem jak jsem se mýlil! BitOne občas připomínal zvukovým charakterem první FM nástroje, byl víc dirty, než by se čekalo. Bit01/DBE naopak nabízí velmi vyšlechtěný a vytříbený zvuk, v hutných basech má moogovský charakter, naopak plochy mírně evokují Elku Sythex nebo Jupitery. Zvuky převedené z BitOne (hezky ručně, parametr po parametru:-) zní čistěji, filtr zůstal stejný, ale zřejmě se vylepšily oscilátory. A to velmi.

Ovšem je zde pár nelogičností, které mohl výrobce dodělat, potom by Bit01/DBE prakticky neměl konkurenci. Kterou ale díky perfektnímu zvuku moc nemá ani teď...
Takže > na racku není MIDI OUT. Nechápu. díky tomu není možné zálohovat zvuky, vytvořené v editorech bez databáze nebo přímo v nástroji. Lze sice ručně přepisovat parametry - je jich 78 - nebo použít SoundDiver a vytvářet si skupiny. Další > MIDI kanál je volitelný, stejně tak omni mód. Ovšem toto nastavení se ovšem po vypnutí smaže a implicitně je omni off, které se naštěstí dá, stejně jako u BitOne, přepnout kontrolorem. Přijímací kanál nikoliv. Co se týče struktury nástroje, určitě chybí kruhová nebo křížová modulace. Spektrum použitelnosti by se zxnásobilo. Prospělo by také řízení úrovně oscilátorů, jenom on/off často nestačí.

Finále? Nejen špagety na talíři, Multiplu před domem, ale i Bit01 je dobré mít po ruce. Precizní zvuk a snadná ovladatelnost hravě přebijí pár pih, resp. mateřských znamínek na kráse.

Ve studiu od 2002-09/2008