bodyia > synt historie > Historie elektronických nástrojů

Autor: clanky <(at)>, Téma: synt historie, Vydáno dne: 21. 08. 2005

anotace: Tyto stránky představují ve stravitelné formě historii a vývoj elektronických nástrojů od nesnadných počátků na prahu 20. století, přes 70.-80. léta až po přítomnost a nahlédnutí do nejbližší budoucnosti elektronických hudebních nástrojů. Při zmapování těchto úseků neopomeneme věnovat „VIP“ prostor popisu elektronických nástrojů, které byly a jsou využívány pro produkci elektronické taneční hudby.

Tyto stránky představují ve stravitelné formě historii a vývoj elektronických nástrojů od nesnadných počátků na prahu 20. století, přes 70.-80. léta až po přítomnost a nahlédnutí do nejbližší budoucnosti elektronických hudebních nástrojů. Při zmapování těchto úseků neopomeneme věnovat „VIP“ prostor popisu elektronických nástrojů, které byly a jsou využívány pro produkci elektronické taneční hudby a to jak těm, co získaly „kultovní“ postavení, tak i těm méně známým a přesto zdařilým přístrojům. Dále si řekneme něco o nejpoužívanějších typech syntézy zvuku a jejich úspěšných zástupcích na poli komerčních elektronických hudebních nástrojů. Digitální komunikační protokol MIDI  pak budeme skloňovat ve všech pádech. Stránky jsou stručným informativním přehledem pro jak začínající, tak i pokročilé elektronické hudebníky, DJe, zvukotvůrce a všechny ostatní, kteří by rádi získali přehled v dané oblasti.

Ještě před samotným začátkem bych rád poděkoval Ivaně Vejvodové za pomoc s překladem, Petrovi za úvod a nové podněty a serverům www.vintagesynth.org, www.synrise.de, Le coin des synthétiseurs, www.sonicstate.com, Synthesite a mnoha dalším za informace, ze kterých bylo čerpáno.

Fotografie zajímavých syntetizérů včetně vnitřní konstrukce najdete v galerii na tomto webu.

Časová osa: