Cordial MIR

Cordial MIR jsem si pořídil takřka náhodou. Když jsem ho viděl u Thomanna ve výprodeji za 35€, nedalo mi to a už jenom ze zvědavosti mě zajímalo, jak se s takovou věcí může pracovat. Kdysi jsem na něj četl chvalné recenze, tuším, že někdy ve 2002 získal od Keys cenu výrobek roku. Tak proč ne:-)

Vzhledem připomíná ovladač k počítačovým hrám nebo při troše fantazie pistolku, je vyrobený z černého plastiku a dominantním prvkem je určitě displej s rozlišením 2x16 alfanumerických znaků. Ten doplňuje 5 tlačítek, jeden potenciometr a dva encodery s push funkcí. K MIRu vede asi třímetrový kabel, na jednom konci se systémovým konektorem controleru, na druhém se vstupem pro napájení a MIDI IN/OUT konektory.

Co tedy s ním? MIR má dva hlavní editační módy. První je co tlačítko/točítko, to konkrétní příkaz, druhý funguje tak, že tlačítka jsou opět jednoznačná, ale kontrolovaný parametr se volí prvním encoderem a druhý určuje jeho hodnotu. A ovládat lze MIDI přístroje nebo s převodníkem DMX světelné mašinky. Ovšem v samotném MIRu se editovat nedá, ten pouze přehrává nastavení, která se vytvoří v počítači. Počet bank (=programů) je závislý na jejich velikostech a na velikostech podpůrných grafických prvků a aliasů. K dispozici máme 128kB paměti, což by se nemuslo zdát moc, ale deset bank zabere cca 5% paměti. Takže bez obav:-) Sofware se dá stáhnout na webu www.mircontrol.com a obsahuje i simulační nástroj, na které lze banky testovat bez přenosu do MIRu nebo si přístroj před zakoupením osahat a vyzkoušet nanečisto.

MIR lze zapojit jako běžný cotroler nebo ho zařadit mezi dva nástroje, kdy bude mergeovat přicházejí a vlastní signál a posílat je společně ven, ev. nějaký z příchozích parametrů filtrovat nebo modifikovat v jiný parametr.

Editační mód multiplexer - první encoder colí co se má měnit, druhým se nastavuje hodnotaA co umí? Schopnosti stojí a padají na software. Ale ten je v tomto případě velmi vydařený, za celou práci s ním jsme přišel jen na pár minoritních omezení, jinak lze pouze pět ódy. Každý ovládací prvek může vysílat cokoliv, co mu určíme. Od Note On přes CC po SysEx. A to i tak, že se vyšle současné víc různých parametrů, tedy např CC, SysEx a PrgCh na konec. Příkazy se zapisují v hex formátu, jsou tam i nějaké šablony nebo lze použít funkci učení z externího zdroje. Tlačítka navíc mohou řídit systémové parametry nebo vyslat jiný parametr při prvním a druhém zmáčknutí.
První editační mód na nestandardním CC ovládání Ensoniqu. První encoder volí před Aliastable cíl ovládání, druhý encoder realizuje +/- změnuPo rozmyšlení co a jak chceme ovládat přichází stavba banky, prvotní je určení editačního módu, následuje přiřazení parametrů/hodnot tlačítkům/točítkům a pokračujeme nakreslením požadovaných informací na displej. Např. zobrazit text, ukazovat hodnotu prvku, při zmáčknutí zobrazit nejaký znak či ikonu. Ikony si volně definujeme a můžeme je přiřadit čemukoliv. K dispozici je také Aliastable, díky níž můžeme zastoupit hodnotu ovládacího prvku zobrazující se na displeji, za jiný alfanumerický řetězec. Např. 000 může zobrazovat OSC Off, 001 Sine Wave atd. Aliastable je normální textový soubor, který lze editovat v notepadu nebo Excelu. Aby to nebylo málo, můžeme ještě mapovat hodnoty na jiné, k dipozici jsou přednastavené matematické funkce nebo přesná editace.

Takže nakonec se z pokusné koupě stal velmi důležitý člen mého studia, jako default mám program pro ovládání transportu Logicu, konečně jsme mohl postavit ovladač pro MicroWave nebo ESQ1. To bych na BCR2000 bohužel nedokázal. Porovnám-li tyto dva kontrolery, tak BCR je velká pevná škatule, umožňující rychlý přístup k mnoha ovládacím parametrům současně, ale moc se nedá programovat, má omezené využití. MIR zase dokáže cokoliv s čímkoliv kombinovat, hranice jsou velmi daleko, ovšem má méně ovladačů. Na ovládání syntetizéru, který umí změnu parametrů přes CC nebo na ovládání virtuální mixáku v počítači je pohodlnější BCR. Na SysEx záležitosti nebo nestandardní použití CC nebo když je potřeba controler vzít a pohybovat se s ním (vzdálenější řada nástrojů, remote trasport...) je určitě lepší MIR. A dohromady je to nejlepší:-)

A tady je k dipozici několik z mých programů pro MIR:


Zveřejněno: 04. 04. 2006 (přečteno 7060)

Cordial MIR - komentáře

K článku nebyl vložen komentář


Související články
Sound Forge (21.08.2005)
Logic Audio (21.08.2005)
DAT Sony DTC 60 ES (21.08.2005)
© bodyia 1997-2024, powered by phpRS || TOPlist