Lisabon

Start

První květnové dny jsou náš tradiční výletní čas. Tentokrát jsme od 6. do 10. zamířili do Portugalska, konkrétně jeho hlavního města Lisabonu a okolí. O Lisabonu jsme slyšeli z mnoha pramenů vyprávět příběhy plné superlativů, jak to bude ve skutečnosti?

Atmosféra

Hned ráno po příletu jsme zakoupili třídenní Lisboa card, což je karta, opravňující majitele k bezplatnému využívání hromadné dopravy, obsahuje vstupy do mnoha muzeí a památek. Stála myslím 32€ a v konečném součtu se určitě vyplatila. Tak hurá do centra, je trochu pod mrakem a zatím se nenaplňuje vize města s přeplněnými ulicemi a všudypřítomným hlukem. Naopak, je klidno, moc příjemně. Jedeme si do hotelu dát zavazadla, pokoj je k našemu překvapení k dispozici už dopoledne, můžeme se po fly-night dát do pořádku. A pak zpátky do centra, první den máme vyhrazený na nasátí atmosféry, získání pocitu z města. Objevujeme zákoutí i mnohá náměstí, hrad, katedrály. Jsem nadšen množstvím kaváren a restaurací, je to velmi útulné. Příznivé jsou i ceny. Všechno je zároveň velmi fotogenické, možná i proto, že není ještě parno, teploty se drží kolem 23°C, všude je sposta zeleně, turistů nepotkáváme moc.

Belém

Druhý den je na řadě Belém, západní část města se starobylou autenticitou. Musíme navštívit Klášter Sv. Jeronýma, Památník mořeplavců a Belémskou věž, bez toho by to nešlo. Ráno lehce poprchává, ale jako každý den odpoledne se rozzáří slunce. Klášter je famózní, zdobná architektura, v jeho části je také skvělé námořní muzeum se spoustou modelů lodí. Belémská věž sice nikdy nesloužila svému ryze ochrannému účelu, ale stala se z ní dominanta města. Pěkné. Po odpolední siestě u bazénu se vracíme do večerního centra, noční projížďka dřevěnou tramvají stojí opravu za to.

Expo

Třetí den je v plánu část města, postavená u příležitosti výstavy Expo v roce 1998. Moderní architektura, naproto kontrastující s tím, co jsme již viděli. Program začíná Oceanáriem, největším svého druhu v Evropě. Ohromné studenomořské akvárium s tisícemi ryb, pavilon tučňáku, jezírko s vydrami, vody teplých moří, spousta malých akvárií okolo. Tam se dají strávit hodiny a hodiny. Nakonec shlédneme projekci, jak se takový objekt udržuje při životě, jak se krmí tamní živočichové nebo léčí nemocní. Super. Bulvárem před akváriem se dostáváme k shoping parku Vasco de Gama, musí se prozkoumat nabídka místních značek;)

Sintra

Tři dny jsou na hlavní portugalské město tak akorát, poslední den výletu věnujeme okolí. V Avisu už čeká rent-car (opravdu lepší objednat přes web předem), jedeme do Sintry, asi 20km vzdáleného královského městečka, kam se králové a královny uchylovali, když v Lisabonu začalo být příliš horko. A opravdu, vegetace se během těch pár kilomentrů mění k nepoznání, je chladněji, zeleno úplně všude. Královský palác je bizarní splácanina různých stylů, nejpůsobivější jsou komíny z kuchyně, vypadá to, jak by tam Nemo někde zapomněl svoji ponorku. Uvnitř útulno, samozřejmě dlaždičky vůkol. Sintrou se pak ještě procházíme, malebné místo. A pak na hurá Maurský hrad na kopci. Je odtud nádherný výhled, v dálce je vidět moře, Tejo, Lisabon... Pokračujeme na nejzápadnější kousek naší pevniny, mys Cabo da Roca. I tady je pořád zeleno, míjíme památník a následuje už jenom nekonečný Atlantik. Kousek na severu je hezká vesnička Azenhas do Mar, malá zátoka s domky na skále, rybář chytá ve vlnách ryby, zkouším vodu a na to koupání vážně není. Pomalu se vracíme do Lisabonu, ještě zastavujeme v Cascais, které se jeví jako výletní místo místních. Auto vracíme na letišti a letíme domů;)

Finále

Hezké, hezké. Klidné, čisté a příjemné místo, je radost se procházet a nechat na sebe prýštit atmosféru, pozorovat lidi, nasávat staré časy. Tenhle výlet se povedl.

Galerie vstup

> > > > >

Info:

Let se SkyEurope, poprvé jsem letěl s low-cost aeroliniemi a byť standard je posunutý někam jinam, na takhle krátké vzdálenosti proč ne. Jen ty časy odletu a příletu... odpovídají ceně:-) Délka letu Praha - Lisabon 3:15. Ubytování jsem předem zarezervoval v rámci našich cest v již tradiční síti hotelů Accor. Mercury/Novotel jsou dobrá volba, ačkoliv je to možná prohřešek v boji proti globalizaci, přesně ale vím co mě čeká, dostanu očekávaný standard, internetová rezervace funguje perfektně, kde jsou zároveň mnohem příznivější ceny než na místě. Prostě s tím není problém;) Stejně tak se přiznám, že v zahraniční občas skočím i do fast-foodů věhlasných amerických značek, zvlášť je-li málo času, jsem přejeden lokální stravou nebo mám pocit, že mě jinde chce každý ošidit (Benátky..).

Zveřejněno: 09. 06. 2008 (přečteno 5597)

Lisabon - komentáře

K článku nebyl vložen komentář


Související články
Japonsko IV. 2013 (01.07.2013)
Iceland 2012 (15.07.2012)
USA 2012 (18.03.2012)
Čína 2011 (20.05.2011)
Libanon 2010 (10.10.2010)
Austrálie 2009 (04.03.2009)
Venezuela Xmas 08 (17.01.2009)
Japonsko II. - 2008 (15.09.2008)
Srí Lanka 2005 (08.12.2005)
IAA Frankfurt 2005 (24.09.2005)
Tunis 2004 (18.08.2005)
Mageo porník 2002 (18.08.2005)
Chorvatsko 2000 (18.08.2005)
© bodyia 1997-2023, powered by phpRS || TOPlist